oszczędności,  planowanie,  pomysły

Prezenty – jak obdarować bliskich i nie zbankrutować?

Grudzień to dla nas wszystkich czas wzmożonych wydatków. Upominki Mikołajkowe, prezenty pod choinkę i wyprawienie świąt kosztuje nas naprawdę dużo. Chyba każdy czuje się szczęśliwy, gdy może obdarować swoich ukochanych. Jak jednak zrobić to rozsądnie i skorzystać z możliwości, które obecnie oferuje nam otoczenie? Dzisiaj postaram się przedstawić Wam kilka wskazówek, dzięki którym możemy wydawać mniej, przy okazji realizowania prezentowych zakupów.

Przede wszystkim zrób listę osób, które chcesz w tym roku obdarować. Przy każdej osobie dopisz pomysł na upominek. Taką listę powinniśmy zrobić  najwcześniej jak to możliwe. Innymi słowy: im wcześniej zaczniesz planować zakup prezentów, tym więcej uda Ci się zaoszczędzić (czyli mniej wydać:) ). Dodatkowo stworzenie takiej listy zaoszczędzi Ci naprawdę dużo czasu! Jeżeli zostawiasz kupowanie prezentów na ostatnią chwilę, to na pewno doskonale wiesz o czym mówię! Bieganie po sklepach w poszukiwaniu w sumie nie wiadomo czego dostarcza nam nie tylko stresu, ale również znacznie zwiększa wydatki. W takich sytuacjach często nie analizujemy naszych zakupów i bezmyślnie płacimy za to, co wpadnie w nasze ręce.

Największym wyzwaniem może okazać się samo zrobienie listy prezentów. Trzeba bacznie zwracać uwagę na to, co ludzie mówią. Często można usłyszeć o czym marzą, co by im się przydało w domu. Jeżeli uda nam się wychwycić taką informację najlepiej od razu ją zapisać w notesie czy telefonie, by nie umknęła w gąszczu spraw. A w natłoku spraw przedświątecznych, taka wskazówka może być dla nas na wagę złota.

Ja zwyczajowo taką listę robię już w okolicach początku listopada z dwóch  prostych powodów. Pierwszym jest fakt, że odhaczam wszystkie osoby, którym już wiem co kupić i mam jeszcze trochę czasu na przemyślenie podarunków dla bardziej problematycznej części. Drugi to taki, że ceny nie są jeszcze podkręcone z powodu nadchodzących świąt, a dodatkowo można skorzystać z ofert pojawiających się na Black Friday – można wtedy złapać produkty nawet 60% taniej niż zazwyczaj.

Jak już mamy zrobioną listę, powinniśmy zrobić mały research – czyli po prostu rozeznać się w sklepach jakie są ceny poszczególnych przedmiotów, zobaczyć „na własne oczy” czy to dokładnie to, czego oczekujemy itp. Możemy powoli zabierać się za właściwe zakupy. Ponieważ od końca listopada do Gwiazdki jest jeszcze miesiąc możemy pozwolić sobie na niekupowanie od razu, a wyszukiwanie cenowych okazji i porównanie cen pomiędzy sklepami. Jak już wspomniałam, dobrą okazją ku temu jest Black Friday  (i ogólnie cały Black Week). Przed tym dniem wyszukaj przedmioty, które Cię interesują, a w piątek sprawdź czy nie zostały przecenione. Jeżeli okaże się, że cena znacznie spadła, warto je zakupić. Zwróć uwagę, że w 99% przypadków w sklepach online jest taniej aniżeli w sklepach stacjonarnych. Wyszukuj okazji w sieci. Wiele sklepów online oferuje rabaty typu darmowa wysyłka, jedna rzecz gratis przy zakupie dwóch. Jeżeli kilka przedmiotów z Twojej listy możesz zakupić w jednym sklepie poszukaj tego typu okazji, natomiast nie kupuj na siłę. Zakupy możesz zamówić z dostawą do najbliższego paczkomatu lub do domu. Zaoszczędzisz dzięki temu sporo czasu, który musiałbyś spędzić w kolejkach w galeriach handlowych.

Prezenty zapakuj samodzielnie. Pakowanie prezentów w punktach obsługi i sklepach kosztuje naprawdę sporo. Tymczasem kupno papieru do pakowania, taśmy i wstążki to koszt w okolicach 10 – 20zł. Poświęcając kilka minut na pakowanie, możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Ładny i tani papier znajdziesz m.in. w Pepco, Rossmannie, Biedronce czy Lidlu. Jeżeli zostanie Ci materiału do pakowania, schowaj go do pudełka i odłóż na przyszły rok. Nawet nie wiesz jak szybko nadejdą kolejne święta!

Ciekawym rozwiązaniem jest także składanie się na prezent dla jednej osoby, np. kupowanie z rodzeństwem prezentu dla rodziców. Korzystając z tego sposobu można kupić bardziej wartościowy prezent niż wtedy, gdy działamy w pojedynkę. Poza tym co dwie głowy to nie jedna, także ułatwia się również kwestia związana z pomysłem na prezent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *