oszczędności

Jak oszczędzać na co dzień?

Dla wielu oszczędności kojarzą się z ogromnymi wyrzeczeniami. Całkiem spora liczba osób uważa, że aby móc oszczędzać, powinno się dużo zarabiać, a z przeciętnej pensji ciężko cokolwiek odłożyć. Nic bardziej mylnego! Zapas gotówki na czarną godzinę powinien mieć każdy. Wiadomo, że w zależności od zarobków możemy pozwolić sobie na odłożenie większej lub mniejszej kwoty, lecz warto pamiętać, że nawet te 50 zł miesięcznie ma ogromne znaczenie. Jeżeli odkładanie pieniędzy i mniej konsumpcyjny tryb życia wejdzie nam w nawyk, nim się obejrzymy, uda nam się zaoszczędzić całkiem dużą kwotę.

Gdzie szukać oszczędności na co dzień? Poniżej znajdziecie kilka przykładów jak można ograniczyć wydatki, nie tracąc komfortu dotychczasowego życia:

  1. Przed zrobieniem zakupów spożywczych, zaplanuj posiłki na najbliższe dni i zrób listę potrzebnych rzeczy. Postaraj się też wykorzystać te produkty, które już masz w lodówce/szafkach, tak by uniknąć ich przeterminowania i wyrzucenia do śmieci. Planowanie obiadów/kolacji ma także dodatkową zaletę, a mianowicie oszczędność czasu przy wymyślaniu posiłków na bieżąco.
  2. Jeżeli pijesz dużo kawy na mieście, zainwestuj w kubek termiczny, a kawę przygotuj w domu. Kubek kawy w sieciówce kosztuje 10 – 15 zł, rezygnując z kilku kaw jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
  3. Drugie śniadanie – z braku czasu, drugie śniadanie często kupujemy w piekarni czy lokalnym sklepiku w pobliżu naszej pracy/szkoły. W takich miejscach ceny zazwyczaj są nieco wyższe niż w większych sklepach, sprzedający doskonale zdają sobie sprawę z faktu iż w potrzebie człowiek jest w stanie zapłacić nieco więcej. Poświęcając kilka minut rano na przygotowanie kanapek pozwoli na znaczne ograniczenie wydatków.
  4. Często chodzisz do kina? W miarę możliwości korzystaj z akcji promocyjnych: obecnie najbardziej popularne to środy z Orange czy bilety za 10zł płacąc Masterpass. Dodatkowo prawie każde kino ma promocyjny dzień w tygodniu, kiedy bilety można nabyć kilka złotych taniej niż zazwyczaj.
  5. Jeżeli palisz papierosy – jak najszybciej je rzuć! Zaoszczędzisz nie tylko na kupnie kolejnych paczek, lecz także wpłynie to pozytywnie na Twoje zdrowie.
  6. Kupuj ponadczasowe i dobre jakościowo rzeczy na wyprzedażach. Są fasony, które nigdy nie wychodzą z mody. Często można kupić skórzaną torbę czy buty kilkaset złotych taniej niż zazwyczaj. W okresie  wyprzedażowym warto zajrzeć do sklepów „z wyższej półki”. Zazwyczaj oferują większe przeceny (np. z 500 zł na 150 zł) oraz produkty lepsze jakościowo, które mogą nam posłużyć nawet kilka lat.
  7. Kupuj roztropnie – przed dokonaniem większego zakupu zastanów się czy faktycznie dana rzecz jest Ci niezbędna, czy będzie używana, czy też to tylko chwilowa zachcianka. Uważaj również na „małe zakupy” – czasami sklepy kuszą nas ceną – „koszulka za 10zł? biorę!”. Niestety często po pierwszym praniu okazuje się, że nadaje się już tylko do wytarcia podłogi.
  8. Kupuj w większych opakowaniach – produkty, których nie musisz zużyć odrazu po otwarciu kupuj w większych opakowaniach. Z reguły to się opłaca, jednak bądź ostrożny – bo nie zawsze. Czasami większe opakowanie jest jedynie chwytem marketingowym, a cena produktu za 1 kg czy 1 litr jest nawet wyższa, niż w opakowaniu standardowym.
  9. Kupuj na wagę – wszelkie warzywa, owoce, sery i mięso. Ceny za kg są dużo korzystniejsze niż te dla pakowanych produktów. Ma to również dodatkowy plus – możesz wybrać dokładnie ten produkt, który chcesz i w takiej ilości, jakiej akurat potrzebujesz.
  10. Jeżeli czytasz dużo książek – korzystaj z miejskich bibliotek, bierz udział w lokalnych spotkaniach swapowych, gdzie możesz wymienić przeczytaną książkę na inną, zastanów się czy nie warto zainwestować w czytnik ebooków i zamiast papierowych wersji kupować te elektroniczne. Ich koszt jest kilkukrotnie niższy od tradycyjnych.

a Wy jakie macie sposoby na oszczędzanie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *