praca

Jak znaleźć pracę? Gdzie szukać zatrudnienia?

Wcześniej lub później, większość z nas staje przed koniecznością poszukiwania nowego miejsca pracy. Mimo iż obecnie mamy rekordowo niską stopę bezrobocia w Polsce (wg danych GUS w czerwcu br. niespełna 6%), wielu ludzi wciąż narzeka na problem ze znalezieniem miejsca pracy. Jak szukać by znaleźć odpowiednią dla nas ofertę?

Gdyby ktoś zadał mi pytanie gdzie najłatwiej znaleźć ofertę pracy bez wątpienia odpowiedziałabym, że w Internecie.  Żyjemy w czasach, kiedy właściwie wszelkie informacje są dostępne w sieci. Mnóstwo pracodawców publikuje swoje propozycje pracy na przeróżnych portalach internetowych. Bez wątpienia najpopularniejszym tego typu serwisem jest pracuj.pl , ale ofert pracy powinniśmy poszukiwać również na innych stronach typu olx.pl, czy też regionalnych stronach z ogłoszeniami.  Większe firmy i korporacje na swoich stronach internetowych mają specjalną zakładkę „kariera” lub „współpraca”, gdzie można znaleźć informacje o aktualnie poszukiwanych pracownikach.

Jeżeli jesteśmy w jakiś sposób nadal związani z instytucją szkolną warto zainteresować się organem działającym często pod nazwą biuro karier. Biura karier nawiązują współpracę z wieloma firmami udostępniając uczniom/studentom oferty pracy. Korzyść jest w tym przypadku obopólna – firma ma dostęp do bazy studentów chętnych do podjęcia pracy i wykształconych w danym kierunku, natomiast młodzi ludzie mogą odbyć staż, praktyki czy też znaleźć punkt zaczepienia w danej branży.

Szukając pracy warto także zwrócić się w kierunku znajomych. Wiele osób udostępnia na swoich profilach społecznościowych, np. na fb oferty pracy w firmach, w których pracują. Pracodawcy często szukając nowych pracowników, kierują pytania do obecnie pracujących czy nie mają kogoś godnego do polecenia na dane stanowisko. Takie podejście należy zrozumieć – lepiej zatrudnić osobę, za którą dobry pracownik niejako „poręczy”. Wiadomo, że tak czy inaczej na rozmowie kwalifikacyjnej potencjalny pracodawca z pewnością będzie chciał zweryfikować kompetencje danego kandydata i na taką okoliczność należy być gotowym. Czasami wystarczy także wspomnieć w gronie znajomych, że poszukujemy pracy – zazwyczaj jak tylko pojawi się możliwość zatrudnienia dostajemy od nich „cynk”:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *